Blejski grad
Odkrijte najstarejši grad na Slovenskem, ki vas bo navdušil s pestro preteklostjo in zgodovinskimi artefakti.
Blejski grad nekoč
Zgodba o gradu sega v daljno leto 1004, ko je nemški cesar Henrik II. podaril blejsko posest briksenškemu škofu Albuinu. Takrat je na mestu današnjega gradu stal samo romanski stolp, ki ga je varovalo obzidje. Prvi grad so škofje zgradili okoli leta 1011, njegova prvotna naloga pa je bila obrambne narave. Briksenški škofje v gradu niso nikoli živeli, zato v njem ni bilo razkošnih soban.
V zrelem srednjem veku so dogradili še dodatne stolpe in izpopolnili utrdbeni sistem z obzidjem in dvižnim mostom nad jarkom. Jarek je danes zasut, vendar prizor vseeno spodbuja domišljijo.
Za grad je značilna dvojna struktura – utrjen osrednji del, namenjen bivanju upravnikov, in zunanji del z obzidjem ter poslopji za služinčad. V letih 1511 in 1690 je grad močno poškodoval potres, vendar so ga tedanji lastniki obnovili. Grajske stavbe so okrašene s poslikavami grbov, naslikanih v fresko tehniki, nekateri pa so tudi vklesani v kamen.
Blejski grad danes
Po uničujočem požaru leta 1947, ki je zajel Blejski grad, je lokalna skupnost med letoma 1951 in 1961 grad obnovila za turistične oglede. Leta 1999 je v stavbi za služinčad ob spodnjem dvorišču svoje mesto dobila grajska tiskarna, nekoliko više pa grajska vinska klet. Ob vhodu v tiskarno je pritrjena spominska plošča Primožu Trubarju, ki v juniju 1561 obiskal Blejski grad. Na spodnjem dvorišču stoji v živo skalo vklesan vodnjak, globok do 12 metrov, galerija Stolp z mesečnimi razstavami, spominska soba Arnoldu Rikliju in nad njo soba eksperimentov ter Grajski čebelnjak s čebeljimi spominki.
Ob zgornjem dvorišču je muzej, ki predstavlja zgodovino Bleda na strokoven in prijeten način. Na zgornjem dvorišču so na ogled tudi grajska kapela, trgovina s spominki ter restavracija. V preteklosti je v teh krajih uspevala vinska trta, od leta 2011 pa tu raste potomka najstarejše trte na svetu, ki v Mariboru uspeva že več kot 400 let.
Na grajskem dvorišču se v toplih mesecih odvijajo številne kulturne prireditve, še posebej cenjeni so srednjeveški dnevi, ko vitezi ljudem prikažejo življenje v srednjem veku.