Skupščina Alpskih Biserov v Bohinju

31.10.2024 | Novice

19. oktobra 2024 je v Bohinju potekala skupščina Alpskih Biserov, mednarodne mreže destinacij na območju Alp, ki se zavzema za privlačen in trajnostno usmerjen turizem. Združenje, ki je bilo ustanovljeno leta 2006, deluje na področju trajnostne mobilnosti, ki je prijazna do podnebja in usmerjena v prihodnost. Skupnost, ki je ob ustanovitvi izstopala s svojo vizijo, je zdaj v fazi preoblikovanja, ki se bo usmerjalo v bolj inovativno delovanje za čim večje koristi članic.

Bohinj Alpski Biseri© Foto: Blaž Veber

Združenje trenutno zajema 18 članic, med njimi sta tudi slovenski turistični destinaciji Bled in Bohinj. Zaradi različnih politik delovanja in ciljev Alpski Biseri napore usmerjajo v motivacijo članov za doseganje skupnih ciljev združenja, ki so še vedno ohranjanje čistega zraka, visoke kakovosti življenja tako za lokalno prebivalstvo kot obiskovalce, uporabo okolju prijazne mobilnosti ter izobraževanje in delovanje v smeri spremenjenega vedenja lokalnega prebivalstva in gostov na področju uporabe trajnostne mobilnosti.

Na skupščini v Bohinju so člani sprejeli spremenjen koncept gostitelja, s katerim želijo zagotoviti izpolnjevanje minimalnih meril in delovanje v skladu z vizijo mreže.

Nespremenjena minimalna merila zajemajo potovanje na t. i. »zadnjem kilometru«, udoben prevoz med železniško oziroma avtobusno postajo ter nastanitvenim objektom, izposojo okolju prijaznih vozil, kamor spadajo električna vozila ter aktivno komuniciranje s ponudniki nastanitvenih obratov za namen seznanja gostov glede prihoda na destinacijo z javnimi prevoznimi sredstvi.

V prihodnjem letu se bo združenje ukvarjalo s profiliranjem včlanjenih krajev in pridobivanjem novih članov, vzpostavitvijo modela za domače in mednarodno okolje, ki bi omogočal črpanje sredstev iz različnih skladov za projekte trajnostne mobilnosti, načrtovano je uradno sprejetje destinacije Brixen med članice. Alpski Biseri trenutno sodelujejo pri inovativnih projektih na vseh področjih turizma, ki omogočajo edinstven razvoj konceptov in storitev, ki gostom ponujajo nepozabna doživetja danes in v prihodnosti (AUTOFREI, DECA, Beyond Snow in Central Mountains).

Projekt »AUTOFREI« se ukvarja z vprašanjem, kako lahko turistične destinacije izvedejo prehod na podnebno nevtralen potniški in izletniški promet. Cilj je gostom olajšati bivanje brez avtomobila, domačinom in turističnemu osebju pa omogočiti, da bodo manj odvisni od motorizirane mobilnosti. Projekt DECA vključuje 12 projektnih partnerjev in je namenjen pospeševanju energetskih skupnosti za obnovljive vire energije v Podonavju s krepitvijo zaupanja, izmenjavo izkušenj in oblikovanjem strategije za uspeh. Cilj projekta je izkoristiti premalo izkoriščene naravne energetske vire v regiji za krepitev lokalne blaginje, zagotavljanje energetske neodvisnosti in pospeševanje energetskega prehoda. EU projekt »Central Mountains« si je zadal cilj premagovanja meja. Ukvarja se z izzivom vzpostavitve stalnega in trajnostnega sodelovanja v gorskih območjih Srednje Evrope, ki zaradi izboljšanih struktur upravljanja deluje čezmejno. Projekt Interreg »Beyond Snow« se vrti okoli prihodnosti zimskega turizma. Na podlagi pilotnih projektov naj bi se razvile strategije in procesi, katerih cilj je razviti ukrepe in strategije za izboljšanje odpornosti alpskih turističnih destinacij in skupnosti, ki so odvisne od zimskega turizma ter ublažiti s podnebjem povezane ekološke in socialnoekonomske učinke.