Svetovni dan turizma: pomen miru za turistično destinacijo

27.09.2024 | Novice

Srček pri Blejskem jezeru© Jošt Gantar

Od leta 1980 obeležujemo svetovni dan turizma na datum 27. septembra, ko je bil leta 1970 sprejet statut Svetovne turistične organizacije (UN Tourism). Letošnji poteka pod sloganom Turizem in mir, s katerim želijo poudariti vlogo turizma pri vzpostavljanju miru in sprave ter razumevanja med narodi in kulturami.

Turisti obiščejo Slovenijo, ker je varna

Po podatkih Statističnega urada Slovenije (SURS) in raziskave, izvedene v letih 2021 in 2022, izhaja, da je občutek varnosti med bivanjem, poleg naravnih lepot, motiv, ki so ga obiskovalci najpogosteje navedli kot zelo pomemben ali pomemben pri odločitvi za obisk Slovenije. Vprašani so osebni varnosti med bivanjem prav tako pripisali eno izmed najvišjih ocen pri vprašanju o vtisih o Sloveniji.

Države in kraji, kjer je turizem v večji meri odvisen od tujih obiskovalcev, so veliko bolj občutljive na naravne nesreče in ostale nepričakovane dogodke, kot sta pandemija in vojna. Med temi kraji je zagotovo tudi Bled, saj so tudi v prvih osmih mesecih letošnjega leta tuji gostje ustvarili 97 odstotkov vseh realiziranih nočitev. Mir v svetu in v posameznih državah je tako prvi in ključni pogoj, da se turistična panoga v državi sploh lahko razvija.

Zasip Jost Gantar© Jošt Gantar

Turizem premaguje stereotipe in razbija predsodke

»Turizem smo ljudje«, je že ponarodel slogan Turistične zveze Slovenije, ki poudarja, da je turizem panoga, ki jo ustvarjajo ljudje za ljudi. Turizem premaguje stereotipe in predsodke, krepi medsebojno razumevanje, omogoča spoznavanje novih kultur in običajev, premaguje jezikovne bariere in povezuje ljudi iz različnih krajev sveta. Skozi širjenje obzorij smo vedno bolj dovzetni za sprejemanje drugačnosti, postajamo vedno bolj strpni do drugih kultur in drugače mislečih. Medkulturno razumevanje pa je ključnega pomena za vzpostavitev globalnega miru in povezovanja med narodi. Bled spada med privilegirane turistične občine, saj na letni ravni v kraju naštejemo obiskovalce iz več kot 120 držav sveta.

Turizem, ki goste povezuje z lokalno skupnostjo in neokrnjeno naravo  

Bled predstavljamo kot kraj, ki ga moraš doživeti in ne samo videti. Stremimo k podaljševanju dobe bivanja, ki z medsebojno interakcijo prispeva h grajenju mostov med ljudmi, vzpostavljanju novih prijateljstev in poznanstev. V tem kontekstu prijateljstvo razumemo kot pot k miru in sodelovanju med ljudmi.

Turistična panoga v kraju ustvarja delovna mesta, spodbuja medsebojno sodelovanje vseh turističnih deležnikov in gradi trdne temelje za mirno in dobro sobivanje obiskovalcev in lokalnega prebivalstva.

Bled kot ena najbolj razvitih turističnih občin v državi predstavlja multikulturno stičišče, ki ga obiščejo gostje iz vseh kontinentov tega sveta. Pri gostih s pisanimi kulturnimi ozadji je potrebno vzajemno spoštovanje in razumevanje – nujno pa je tudi informiranje in izobraževanje obiskovalcev, kakšno ravnanje je v kraju zaželeno, dobrodošlo, ne nazadnje pa tudi dovoljeno, kar komuniciramo prek vseh vzpostavljenih profilih na družbenih omrežjih, terenske ekipe informatorjev, vključenih v projekt Vprašaj me, sem domačin, obstoječih informacijskih centrov ter v obliki tiskovin in promocijskih materialov, ki komunicirajo blejsko zeleno zgodbo.

Bled vintgar© Jošt Gantar

Umirjena in spokojna turistična destinacija

Neokrnjena narava je tista, ki goste na Bledu najbolj očara. V času nizke sezone se navdušenju pridružita tudi mir in spokojnost, ki prežemata blejski biser. S tem razlogom stremimo k razpršenemu obisku kraja, ki bi goste prerazporedil skozi vse štiri letne čase. Medtem ko se turistična panoga razvija z nesluteno hitrostjo, v Javnem zavodu Turizem Bled stavimo na desezonalizacijo, kar za vse turistične kraje predstavlja velik izziv.

Naraščajočemu številu obiskovalcev bi moral slediti sočasen razvoj turistične infrastrukture, ki pa takšnemu tempu težko sledi. Tudi počitnice so organizirane v enakem obdobju v večini držav tega sveta, gostje se na Bledu še vedno najraje zadržujejo v poletnih mesecih, ko jim Blejsko jezero nudi prijetno osvežitev.

Za uspešno razpršitev gostov bodo nujno potrebne sistemske spremembe in učinkovito upravljanje s turističnimi tokovi; za harmonično sobivanje lokalnega prebivalstva in obiskovalcev pa bo potrebno širše in boljše razumevanje dejstva, da turizem ustvarjamo ljudje in da je za uspešen razvoj turistične destinacije nujno potreben mir – v državi, kraju, med domačini in obiskovalci. Verjamemo namreč, da turizem z vrednotenjem in ohranjanjem kulturne in naravne dediščine pomaga zmanjševati napetosti, negovati mirno sobivanje ter sodelovanje za uspešen in trajnosten razvoj vsake turistične destinacije.

Z medsebojnim spoštovanjem in razumevanjem gradimo mostove med ljudmi, turizem, kot gospodarska panoga, pa predstavlja blejsko konkurenčno prednost, ki spodbuja strpno sobivanje, zagotavlja blaginjo za lokalno prebivalstvo in skrbi za dvig kakovosti bivanja v kraju.