O Bledu
Znamenitosti
Naravne
Blejsko jezero z otokom
Soteska Vintgar
Pokljuška soteska
Jama pod Babjim zobom
Slap pod Iglico
Osamelci okoli jezera
Planote
Triglavski narodni park
Kulturne
Posebnosti kraja
Nastanitve
Šport in rekreacija
Kongresi & izobraževanje
Ekskluzivni programi
Kulinarika
Izleti in ogledi
Turistične storitve
Zima na Bledu
Galerija
Spletna kamera
Soteska Vintgar

Sotesko v neposredni bližini Gorij, približno 4 km severozahodno od Bleda, sta februarja leta 1891 odkrila Jakob Žumer, gorjanski župan, kartograf in fotograf Benedikt Lergetporer. Odkritje je bilo naključno, in to v času, ko je bil vodostoj Radovne, ki teče skozi Vintgar, izredno nizek. Na svojo raziskovalno pot sta se podala iz Spodnjih Gorij proti Blejski Dobravi. S trudom sta se prebila skozi sicer neprehodno sotesko. Odkrila sta toliko naravnih lepot, da sta se odločila ustanoviti gradbeni odbor. Sotesko so uredili za oglede, predvsem gostov z Bleda. Javna otvoritev je bila 26. avgusta 1893. Soteska Vintgar, dolga 1,6 km, je zarezana med navpičnimi stenami hribov Homa in Boršta, krasi pa jo Radovna s slapovi, tolmuni in brzicami.

Pot vodi preko mostov in t. i. Žumrovih galerij ter se končuje z mostom nad mogočnim 16 m visokim rečnim slapom Šum. Zaradi naravnih lepot je bil Vintgar uvrščen med pomembnejše turistične zanimivosti Slovenije, in število obiskovalcev se iz leta v leto veča. V eni smeri obiska soteske lahko izkoristite možnost “razgledne pešpoti” preko Homa do sv. Katarine (zgodovinska cerkvica in prelep razgled).

Pri vhodu in pri slapu Šum se lahko okrepčate v bifejih. Dostop z avtomobili in avtobusi je možen do parkirišča pred vhodom v sotesko.
Urnik in cene vstopnic...


Novice
2010 SEE Management Forum Bled-Kopaonik
Prodajna razstava Ejti Štih "Karneval"
Danica Purg - Dekanja leta 2010
Več
Koledar dogodkov
PROGRAM PRIREDITEV
Glavne prireditve v letu 2010
Rezervacije
Pošlji poizvedbo
On-line rezervacije (Feratel)
Read reviews for Lake Bled on
Facebook - Bled - Imago paradisi
Svetovno prvenstvo v veslanju Bled 2011
Velika retrospektivna razstava Maksim Gaspari
In Your Pocket
Alp Penzion
Penzion Pr' Matjon
M Tours
Casino Bled
4 Seasons Travel
Zavarovalnica Triglav
 Nastanitve  Znamenitosti  Kongresi &
izobraževanje
  Šport in
rekreacija
 
Copyright @ 2005 Turizem Bled. Produkcija AV studio